Girls in Woods: op ontdekkingstocht in het donkere woud van online vrouwenhaat
Wat speelt zich daar af, tussen de bomen van het world wide web? Wie spreekt daar, wat zeggen ze en waarom luisteren er zo veel mensen? Theatergezelschap Girls in Woods maakt theater over onderwerpen waar we het nú over moeten hebben. De manosphere is zo’n onderwerp. Een verzamelnaam voor de online cultuur (websites, fora en sociale media platforms) waar extreme vormen van mannelijkheid worden gepromoot. Met Project Manosphere brengt Girls in Woods dit onderwerp naar buiten via voorstellingen, podcasts en nagesprekken met het publiek en maakt het de onderliggende denkbeelden bespreekbaar.
Verbeelden in plaats van veroordelen
Hoe beïnvloeden online influencers de manier waarop jongeren naar mannelijkheid, relaties en vrouwen kijken? Girls in Woods neemt bezoekers mee en leidt ze een stukje het donkere bos van de manosphere in. Door middel van kunst en verbeelding onderzoeken zij de invloed van online vrouwenhaat en antifeministische denkbeelden op jongeren. Niet met een geheven vingertje, maar met een open blik en vragen over hoe mannelijkheid ook anders kan worden beleefd, gedeeld en begrepen. Daarmee maakt Project Manosphere ruimte voor gesprek, twijfel en nieuwe inzichten.
Theater dat jongeren bereikt
Onderdeel van het project is de theatervoorstelling I am Andrew, over een jonge man die na een afwijzing door zijn ex-vriendin en beïnvloedt door de manosphere, een daad van geweld pleegt. Hoe komt iemand zover? Wat gaat er in zijn hoofd om? En hoe kun je als vrouw vrij en veilig zijn terwijl deze denkbeelden rondspoken op het web?
De eerste speelronde trok 1.600 bezoekers en de bijbehorende podcast, uitgezonden via VPRO Parel Radio, bereikte ongeveer 30.000 luisteraars. Binnenkort gaat de voorstelling in reprise. Het succes laat zien dat kunst een krachtige manier kan zijn om maatschappelijke thema’s bespreekbaar te maken, juist onder jongeren die dagelijks met deze online invloeden in aanraking komen.
Verhalen die verandering in gang zetten
De impact van Project Manosphere stopt niet wanneer het doek valt. Rondom de voorstellingen organiseert Girls in Woods gesprekken met maatschappelijke organisaties, jongeren en experts. Onder andere organisaties die zich inzetten voor seksuele gezondheid, gendergelijkheid en de bestrijding van geweld tegen vrouwen worden hierbij betrokken. Zo ontstaat een bredere uitwisseling van ervaringen, zorgen en ideeën over hoe we kunnen omgaan met de invloed van online vrouwenhaat en polarisatie.
Kritisch kijken naar de online wereld
Met Project Manosphere maakt Girls in Woods ruimte voor verhalen die vaak onzichtbaar blijven, maar wel doorsluimeren onder de oppervlakte. Door deze verhalen van verschillende kanten te belichten, zien jongeren een genuanceerder beeld en kunnen ze beter kiezen waar ze zelf voor staan. Zo stimuleert het project jongeren om kritisch na te denken over de beelden en boodschappen die zij online tegenkomen.
Dankzij een bijdrage van het VriendenLoterij Fonds kan Girls in Woods de voorstelling verder laten reizen langs theaters, scholen en festivals en nog meer jongeren bereiken. Daarmee draagt het project bij aan een samenleving waarin ruimte is voor dialoog, nuance en nieuwe verhalen over identiteit en gelijkwaardigheid.
Het VriendenLoterij Fonds steunt Girls in Woods dankzij de deelnemers van de VriendenLoterij.